-
Rodzaj bylin z rodziny traw drewniejących.
W zależności od gatunku osiąga wysokość od kilku cm do aż 40 m, średnicę od 1 mm do 30 cm. Charakteryzuje się... »
-
Impregnat do barwienia mebli, elementów wyposażenia wnętrz i galanterii drzewnej. Wnika w strukturę drewna i trwale zabarwia jego powierzchnię, zachowując przy... »
-
Materiał stosowany do produkcji mebli, w szczególności blatów kuchennych, stołowych i blatów biurek. Materiałem bazowym jest płyta wiórowa produkowana w tzw.... »
-
Formatka sprężynowa o dwustożkowym kształcie składająca się z kilkuset połączonych ze sobą zwojów w jednej lub dwóch warstwach. Stosowana powszechnie w meblach... »
-
Imitacja kamienia wyprodukowana przez DU PONT, jeden z największych koncernów chemicznych. Materiał bardzo odporny, ale pozbawiony naturalnych wad naturalnego... »
-
Laminat składający się z 3 lub 4 sprasowanych na gorąco warstw papierów nasączonych specjalnymi klejami i pokrytych warstwą lakieru z żywicy melaminowej. CPL... »
-
Z francuskiego „DECOUPER”, tj „wycinać” ; dekorowanie przedmiotów papierowymi wycinankami. Inaczej technika serwetkowa. Wybrany wzór nakleja się na dany... »
-
Najwyższej klasy podłoga wykonana w 100% z naturalnego drewna nie poddanego procesom modyfikacji. Zbudowana z 3 warstw drewna trwale połączonego ekologiczną... »
-
Jest surowcem otrzymywanym ze ściętych drzew i formowanym przez obróbkę w sortymenty.
W skład drewna wchodzą następujące pierwiastki: węgiel – 49,5%, tlen -... »
-
Otrzymywane z drzew importowanych z Afryki, Azji i Ameryki Płd. Wysoko cenione ze względu na niespotykane usłojenie, kolorystykę i zapach. Ma doskonałe... »
-
Potocznie „klejonka”. Powstaje przez sklejenie ze sobą warstw drewna równolegle do przebiegu włókien. Stosowane w stolarce okiennej i drzwiowej, gdzie kluczowa... »
-
Surowiec drzewny pozyskiwany w stanie okrągłym, nie przetarty wzdłużnie, z korą lub bez niej, bez wierzchołka i gałęzi.
W zależności od średnicy i długości... »
-
Największa i najdłużej żyjąca roślina o zdrewniałej łodydze. Dyscyplina naukowa traktująca o drzewach to dendrologia. Z jej dorobku korzysta wiele dziedzin:... »
-
Bardzo cienkie płaty drewna pozyskiwane poprzez skrawanie płaskie lub obwodowe z drzew tzw. "okleinówek”. Przygotowany pień drewna (po odparowaniu) skrawa się... »
-
Pozyskiwany z drzew rosnących na plantacjach afrykańskich (Kamerun, Wybrzeże Kości Słoniowej). Drewno skrawa się obwodowo na arkusze, które po usunięciu... »
-
Technologia wtapiania i formowania szkła pod wpływem odpowiedniej temperatury. Przeprowadzana w specjalnych piecach z komputerowym sterowaniem procesu... »
-
Płyta pilśniowa formowana na sucho produkowana z włókien drzewnych o wilgotności mniejszej niż 20% oraz kleju syntetycznego (żywice aminowe) łączącego włókna... »
-
Materiał akrylowy typu SOLID SURFACE produkowany przez firmę LG Chem. Powstaje w wyniku zmielenia kamienia naturalnego (marmuru, granitu) i połączenia go z... »
-
„High pressure laminate” t.j. laminat wysokociśnieniowy. Warstwowe tworzywo termoutwardzalne powstałe w warunkach wysokiego ciśnienia (7-9 MPa) i temperatury... »
-
Nasycenie drewna roztworem żywic, rozpuszczonym woskiem i dodatkowymi substancjami chemicznymi celem uodpornienia go na oddziaływanie szkodliwych czynników... »
-
Technika znana i stosowana już w czasach starożytnych. Polega na wykładaniu powierzchni przedmiotów odpowiednio przyciętymi płytkami z kolorowego kamienia,... »
-
Starożytna technika zdobnicza polegająca na wykładaniu, tj. zdobieniu przedmiotów drewnianych drewnem innych gatunków. Wstawki umieszcza się w miejscu... »
-
Materiał kompozytowy należący do grupy „solid surface”, składający się w 1/3 z akrylu i w 2/3 ze związków glinu, imitujący naturalny granit lub... »
-
Plastyczny materiał o konsystencji pasty stosowany do wypełniania porów i nierówności powierzchni. Zawiera 85% naturalnego drewna /kalibrowanej mączki... »
-
lub „perełkowy”; klej produkowany z kości i chrząstek zwierzęcych. Wykorzystywany przy renowacji mebli, do produkcji ram i obrazów, w pozłotnictwie, do... »
-
Tworzywo składające się z rozdrobnionego drewna (składnik główny) i spoiwa, tj. syntetycznych żywic z grupy duroplastów. Stosowane w przemyśle meblarskim,... »
-
Pozyskiwany z dębów korkowych, drzew wiecznie zielonych, które jako jedyne mają korę o jednolitej budowie. Potoczna nazwa tkanki roślinnej zbudowanej z... »
-
System do zagospodarowania przestrzeni szafek kuchennych w najbardziej optymalny, funkcjonalny i ergonomiczny sposób. Służy do przechowywania artykułów... »
-
Najpopularniejsze drewniane łączniki używane w przemyśle meblarskim do łączenia elementów mebli. Gładkie lub ryflowane (z rowkowymi wytłoczeniami) wytwarzane z... »
-
Deski (do 24 m dł.) powstałe w wyniku sklejenia wygładzonych, bezsękowych odcinków.
Stosowane do wyrobu: belek warstwowych, desek klejonych, konstrukcji... »
-
Tworzywo sztuczne o strukturze warstwowej, uzyskiwane poprzez trwałe połączenie kilku warstw arkuszy różnych surowców (papieru, tkaniny, forniru, drewna itp.)... »
-
Materiał kompozytowy, drewnopochodny uzyskany przez sklejenie cienkich warstw drewna syntetycznym klejem pod wysokim ciśnieniem.
Występuje w postaci płyt o... »
-
(łc. lignum ‘drewno’ + ang. stone ‘kamień’) materiał otrzymywany przez sprasowanie litego drewna pod wysokim ciśnieniem i przy podwyższonej temperaturze oraz... »
-
tzw. rattan europejski. Maty typu Lloyd Loom tkane są na specjalnych krosnach i stosowane przy produkcji mebli wyplatanych, półproduktów dekoracyjnych (klosze,... »
-
Produkt drewnopochodny. Powstaje w wyniku sprasowania włókien drzewnych z dodatkiem organicznych związków łączących i utwardzających w warunkach wysokiego... »
-
Sprzęty użytkowe o konstrukcji skrzyniowej lub szkieletowej , często przenośne, służące do urządzania wnętrz. Wyrabiane z drewna, materiałów drewnopochodnych,... »
-
Symbol niezrównanego polskiego rzemiosła o wielowiekowej tradycji. Wyróżniają się szlachetnymi proporcjami i bogatą ręczną snycerką. Wszystkie elementy... »
-
(C3H6N6) bezbarwna substancja krystaliczna otrzymywana w wyniku termicznej dekompresji mocznika. Stosowana do wyrobu żywic melaminowych, laminatów... »
-
Szereg procesów technologicznych służących nadaniu odpowiedniego wymiaru i kształtu, usunięciu wad i poprawie naturalnych cech drewna, np. poprzez jego... »
-
Otrzymywane z termoplastycznego sztucznego tworzywa składającego się z akrylonitrylu, butadienu i styrenu. Stosowane do oklejania płyt i elementów meblowych.... »
-
Otrzymywane w procesie polimeryzacji chlorku winylu. Stosowane w produkcji:
Profili meblowych (obrzeży, profili łączeniowych, listw wieńczących, rolet... »
-
Produkowane z dekoracyjnego papieru impregnowanego żywicą mocznikową i środkiem uelastyczniającym. Służy do oklejania wąskich powierzchni płyt... »
-
Rodzaj naturalnej okleiny fornirowanej, grubszej i twardszej od oklein standardowych. Stosowany do oklejania wyrobów drewnianych z przeznaczeniem na podłogi... »
-
(Oriented Strand Board) - płaskoprasowana płyta drewnopochodna o ukierunkowanych wiórach drzewnych. Nowoczesny materiał konstrukcyjny i wykończeniowy,... »
-
Produkowane z płyt wiórowych lub MDF. Pokryte jednostronnie dekoracyjną folią o różnorodnych kolorach i wzorach. Ekologiczne, estetyczne i praktyczne... »
-
Produkt drewnopochodny, wielowarstwowy, składający się prawie w 80% z drewna. Baza: płyta wiórowa i MDF. Zastosowanie sztucznych komponentów gwarantuje... »
-
Kombinacja wybielanych i niewybielanych włókien celulozy i sztucznych żywic. Zadaniem papieru-folii jest stabilizacja fornirowanych, laminowanych i oklejanych... »
-
Barwnik, rodzaj bejcy stosowanej w celu postarzenia i podkreślenia szlachetności drewna. Nakładana na barwione elementy drewna w celu uzyskania efektu... »
-
Granulat paliwowy z biomasy (odpady drzewne: trociny, zrębki, wióry, kora, słoma i wierzba).... »
-
Tworzywo sztuczne składające się z komórek litego poliuretanu otaczającego pęcherzyki gazu, przeważnie dwutlenku węgla. Doskonały materiał izolujący termicznie... »
-
Stabilizujące papierowe wypełnienia w przekroju przypominające strukturę plastra miodu. Stosowane przy produkcji drzwi (płaskich, malowanych, oklejanych folią,... »
-
Trwale przylegające, szlachetne gatunkowo powłoki metaliczne nakładane na powierzchnie metalowe; pełnią funkcje dekoracyjne i... »
-
Roztwór naturalnej żywicy (szelaku i alkoholu) przeznaczony do wykańczania powierzchni drewnianych.... »
-
Nowoczesna technika uszlachetniająca (poprzez zastosowanie wysokiej jakości laminatów) powierzchnię płyt wiórowych z różnie ukształtowanymi profilami i... »
-
Technika pokrywania powierzchni cienkimi płatkami złota, złotym proszkiem lub folią. Szczególnie często stosowana w zdobnictwie wnętrz - złocenia ram obrazów,... »
-
Technologia umożliwiająca formowanie dowolnych, trójwymiarowych wzorów w płytach wykonanych z litego drewna, sklejki czy materiałów... »
-
Płyta wiórowa lub MDF pokryta dwustronnie okleiną naturalną z różnych gatunków drewna lub fornirami... »
-
Płyta w całości składająca się z listew z drewna suszonego i klejona klejem mocznikowym. Nie zawiera sęków, przebarwień, pęknięć i innych wad... »
-
Powstaje w wyniku zaprasowania filmu dekoracyjnego nasyconego żywicami mocznikowymi i melaminowymi na płytę wiórową lub... »
-
Powstaje w wyniku sprasowania paździerzy (tj. zdrewniałych odpadków łodyg lnu i konopi) spojonych klejem syntetycznym w warunkach wysokiej temperatury i... »
-
Powstaje ze spilśnianej i bardzo zagęszczonej masy drzewnej, wytwarzana w tzw. technologii... »
-
Płyta z warstwą wykonaną z listew tarcicy, oklejona obustronnie obłogami z drewna liściastego lub iglastego. Charakteryzuje się dobrymi właściwościami... »
-
Powstaje w wyniku sprasowania wiórów drewnianych w warunkach wysokiego ciśnienia i temperatury przy zastosowaniu żywic mocznikowo – formaldehydowych. Ma... »
-
Surowiec uzyskiwany z cienkich, giętkich łodyg trzcinopalmy (Calamus rotang). Tzw. "kije rattanowe" są niezwykle elastyczne i podatne na kształtowanie.... »
-
Materiał mineralny, z grupy SOLID SURFACE imitujący strukturę kamienia stosowany m. in. do produkcji płyt mineralnych, blatów roboczych, zlewozmywaków i... »
-
Metalowe poręcze (16 mm) montowane przy szafkach kuchennych, blatach, na ścianie itp. Sposób na praktyczne i funkcjonalne zagospodarowanie wolnej przestrzeni... »
-
Innowacyjne drewnopochodne i termoutwardzalne płyty o wysokich parametrach wytrzymałościowych. Otrzymywane poprzez sprasowanie impregnowanymi żywicami płyt... »
-
Rodzaj panelowych okładzin z tworzywa sztucznego. Zewnętrzna warstwa paneli barwiona jest na różne kolory i tłoczona we wzory. Stosowany w pomieszczeniach o... »
-
Sklejona płyta warstwowa z nieparzystej liczby fornirów. Zalety: stosunek wytrzymałości do ciężaru, stabilność wymiarów i niska przepuszczalność ciepła.... »
-
Ręczne rzeźbienie w drewnie z wykorzystaniem drewna drzew liściastych (np.... »
-
Płyta w postaci wstęgi drzwiowej powstała w wyniku uszlachetniania płyty wiórowej laminowanej, wykończona na krawędziach folią PCV lub doklejką z listwy... »
-
Grupa surowców będących połączeniem żywic akrylowych – metarylanu metylu i wodorotlenku glinu. Niezastąpiony materiał w aranżacji i wyposażaniu wnętrz. (patrz:... »
-
Tworzywo mineralno–akrylowe z grupy SOLID SURFACE stosowane w przemyśle meblowym i aranżacji wnętrz, przypominające granit. Składa się w 1/3 z akrylu i w 2/3... »
-
Naturalna żywica otrzymywana z wydzieliny pluskwiaków żyjących na liściach niektórych drzew figowych (szelakowych) rosnących m. in. w Indiach, Tajlandii, na... »
-
Znane jest od ponad pięciu tysięcy lat. Charakteryzuje się przeźroczystością, wysoką wytrzymałością mechaniczną na ściskanie, odpornością na działanie... »
-
Sortyment drzewny powstały w wyniku przetarcia drewna okrągłego na pilarkach ramowych, taśmowych lub tarczowych.... »
-
Imitacja rattanu naturalnego; produkowany z włókna polietylenowego, najczęściej niskociśnieniowego o dużej gęstości (HDPE). Służy do ręcznego wyplatania mebli,... »
-
Materiał włókienniczy tkany na krosnach. Stosowane w przemyśle meblarskim charakteryzują się dużą wytrzymałością i odpornością na tarcie.... »
-
Nowoczesne lakierowanie na sucho. Proces uszlachetniania powierzchni wyrobów w przemyśle drzewnym i meblowym polegający na pokrywaniu na gorąco powierzchni... »
-
Akcesoria użytkowe i dekoracyjne, niezbędny element wykończeniowy większości mebli decydujący o walorach estetycznych, charakterze i stylistyce... »
-
Laminat aminowy wytwarzany z żywic melaminowych na nośniku papierowym.... »
-
Uszkodzenia i anomalia wpływające na jego wartość użytkową. Wady zależą od różnych czynników i najczęściej powstają w wyniku albo nieprawidłowego wzrostu albo... »
-
Inaczej wolina – cienkie, wąskie i długie włókna, wiórki produkowane z resztek drewna z trzebieży lasów i odpadów po tartacznych stosowane do wypełniania... »
-
Pędy wierzby krzewiastej używane do wyrobów plecionkarskich. Młode pędy, po przesortowaniu, moczy się kilka dni w wodzie, następnie obdziera z kory i suszy w... »
-
Klej stolarski, mieszanina wodnej dyspersji żywicy poliwinylowej z dodatkiem środków uszlachetniających. Odznacza się dużą przyczepnością do powierzchni... »
-
Ozdobne wypełnienie m.in. okna, drzwi, drzwiczek kuchennych i meblowych.... »
-
Specjalna mieszanka wosku naturalnego, syntetycznego, oleju i substancji pomocniczych. Zabezpiecza drewno i materiały drewnopochodne przed... »
-
Wytwarzane z okorowanych zrębków miękkiego drewna w procesie defibracji, tj. rozdrabniania drewna na masę. Po rozdrobnieniu poddawane specjalnej obróbce... »
-
Najprostsze rozwiązanie pozwalające efektywnie wykorzystać i zagospodarować wolną i nietypową przestrzeń wnękową. Każda zabudowa wykonywana jest wg. projektu... »